• image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image

Szkoła Podstawowa z Nowogrodźca odwiedziła szkółkę

 7 czerwca 2016 roku w Leśnej Szkółce Kontenerowej Kostrzyca przebywali uczniowie klas 4 - 6 Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu. Uczestnicy spotkania zapoznali się z działalnością szkółki, obejrzeli halę i linię siewów, zobaczyli sadzonki z tegorocznych siewów świeżo wystawione z namiotów foliowych na pola hodowlane. Zapoznali sie również z cyklami produkcyjnymi poszczególnych gatunków sadzonek hodowanych w szkółcem. Niezapowiedzianym gościem  na szkółce był Strażnik Leśny i edukator Jerzy Jaworski, który zaczepiony przez uczniów opowiedział na czym właściwie polega praca strażnika leśnego, czego dzieci wysłuchały z dużym zainteresowaniem.

 


Kolejni goście w szkółce kontenerowej

 

Maj 2016 zaczął się kapryśną pogodą i chyba dlatego dopiero w drugiej połowie szkółkę zaczęli odwiedzać uczniowie i przedszkolaki.

16 maja przyjechały do szkółki leśnej przedszkolaki 5- i 6- latki, z Niepublicznego Przedszkola Promyczek w Jeleniej Górze. Zobaczyły szkółkę-halę siewów, siewki w namiotach foliowych, sadzonki, które czekały na swoją kolej do wywiezienia do lasu do posadzenia, przyglądały się podlewaniu sadzonek i posadziły swoje drzewka na plantacji choinkowej.

17 maja gościliśmy w szkółce uczniów z dwóch szkół: - uczniowie klas I i III z Szkoły Podstawowej nr 10 w Jeleniej Górze oprócz zapoznania się z pracą w szkółce i różnorodnością gatunkową sadzonek uczestniczyli w warsztatach szkółkarskich: samodzielnie napełniali doniczki substratem torfowym i wysadzali sadzonki sosny zwyczajnej. – druga grupa to uczniowie klasy I z Szkoły Podstawowej w Lubaniu Śląskim. Zwiedzili szkółkę, obejrzeli siewki i sadzonki, posadzili sadzonki świerka kłującego na plantacji choinkowej.

18 i 19 maja szkółkę odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 71 w Szczecinie i Szkoły Podstawowej w Płotach w zachodniopomorskim, którzy przyjechali w Karkonosze na wycieczkę szkolną. Po obejrzeniu szkółki i wysłuchaniu krótkiego wykładu o klęsce ekologicznej, która miała miejsce w Sudetach Zachodnich w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku, uczestniczyli w powiększaniu plantacji choinkowej- samodzielnie sadzili sadzonki jodły jednobarwnej.

23 maja do szkółki przyjechali uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie. Dowiedzieli się, po zwiedzeniu szkółki, gdzie rodzi się las. Przyglądali się życiu biologicznemu w wodzie oraz poznawali pospolite rośliny łąkowe.

 

Kwietniowa edukacja w szkółce

 

Kwiecień, to miesiąc już wiosenny, ale tegoroczny -w 2016- był chłodny, chwilami nawet zimny. Mimo to Leśną Szkółkę Kontenerową odwiedzili uczniowie i przedszkolaki z okolicznych placówek.

20 kwietnia do szkółki przyjechali uczniowie z Szkoły Podstawowej Nr 7 w Jeleniej Górze. Zwiedzili szkółkę, zapoznali się z charakterem pracy, zobaczyli kiełkujące nasiona i zaledwie miesięczne siewki świerka pospolitego. Wykonywali również domki dla pożytecznych owadów: w drewnianych konstrukcjach układali suche łodygi trzciny i rdestu himalajskiego, szyszki, kawałki kory i gałązki. Domki zostały powieszone w różnych miejscach w szkółce. Zamieszkają w nich, między innymi, skorki, różne pająki, pszczoły murarki.

25 kwietnia do szkółki przyjechały przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Podgórzynie. Zobaczyły szkółkę-halę siewów, namioty foliowe, sadzonki na wolnym powietrzu. Przedszkole zgłosiło swój udział w corocznej akcji Klubu Gaja „Listy dla Ziemi”. W tym roku dla przedszkoli był przygotowany temat „Czy przedszkolaki mogą chronić powietrze?”. Dlatego tez po zwiedzeniu szkółki wszystkie dzieci razem z opiekunami sadziły sadzonki na plantacji choinkowej.

26 kwietnia do szkółki przyjechały przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Król Maciuś w Jeleniej Górze. Zobaczyły szkółkę – halę siewów, siewki w namiotach foliowych, sadzonki na wolnych polach i wysadzały sadzonki na plantacji choinkowej.

Zajęcia prowadziła: Bogumiła Chabowska-Dąbek

 

Studenci Leśnictwa z Poznania odwiedzili LSK Kostrzyca

 

                W dniu 13.04.2016 r. Szkółka Kontenerowa gościła grupę 130 zaocznych studentów leśnictwa z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przyszłych leśników wraz z prowadzącymi po Leśnej Szkółce Kontenerowej oprowadził Leśniczy Szkółkarz. Po krótkim zarysie historii szkółki grupa zapoznała się z technologią produkcji sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym. Na hali siewu przedstawiony był proces siewu na automatycznej linii, a w namiotach i na wolnych polach można było zobaczyć sadzonki z tegorocznych siewów oraz sadzonki z ubiegłego roku. Podczas oprowadzania grupy Leśniczy opowiadał o specyfice produkcji sadzonek metodą kontenerową, zaletach sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym oraz o różnicach między szkółkarstwem tradycyjnym, a kontenerowym.

 

 

 

Świetlica wiejska z Kostrzycy odwiedza Szkółkę Kontenerową

W dniu 14 maja 2016 r. szkółkę odwiedziły dzieci ze Świetlicy wiejskiej Sołtysówka w Kostrzycy. Z ramienia nadleśnictwa grupę oprowadził Podleśniczy Leśnictwa Jedlinki Grzegorz Marcinik wraz z pomocą Specjalistki ds. Hodowli Lasu Marty Jaworskiej. Dzieci zapoznały się z historią szkółki oraz technologią produkcji sadzonek z zakrytym systemem systemem korzeniowym. Skorzystały ze ścieżki zmysłów w szkółce, a na koniec zjadły kiełbaski z grilla.

 

 

 

Foto Marta Jaworska

Członkowie Polskiego i Czeskiego Towarzystwa Leśnego z wizytą w Leśnej Szkółce Kontenerowej

 

W dniach 24-25 września odbyła się w Miłkowie i na terenie naszego Nadleśnictwa Konferencja Polskiego Towarzystwa Leśnego Oddział we Wrocławiu.

W Konferencji brali udział przedstawiciele kół terenowych PTL oraz leśnicy z Czeskiego Towarzystwa Leśnego.

W pierwszym dniu, po powitaniu gości, zostały wygłoszone referaty:

- o historii Polskiego Towarzystwa Leśnego i nawiązanej współpracy z Czechami,

- o Czeskim Towarzystwie Leśnym i współpracy z Polakami,

- o założeniach i celach leśnictwa w Czechach, po przekształceniach strukturalnych,

- o Strategii Lasów Państwowych do roku 2030,

- o Małej Retencji i o jej programie w Nadleśnictwie Śnieżka.

Po części kameralnej Konferencji zwiedzano Leśną Szkółkę Kontenerową Kostrzyca.

Leśniczy Szkółkarz, Pan Marcin Żołna, zapoznał wszystkich uczestników z historią powstania Szkółki Kontenerowej, z wyposażeniem hali siewów produkcji szwedzkiej firmy BCC oraz z pojemnikami (kontenerami) używanymi w szkółce do produkcji sadzonek. Przedstawił również zakres produkcji szkółki – sadzonki gatunków drzew i krzewów leśnych, biocenotycznych i domieszkowych.

 

 

Uczniowie klas II i III ze Szkoły Podstawowej w Podgórzynie poznawali gatunki drzew

 

Zajęcia prowadzone z Leśnym Bankiem Genów Kostrzyca.

19 października 2015 roku uczniowie klas II i III z Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie przyjechali do Leśnej Szkółki Kontenerowej Kostrzyca. Zajęcia zostały podzielone na części: - w czasie pierwszej uczestnicy poznawali różne gatunki drzew i krzewów liściastych i iglastych rosnących w arboretum LBG. Podczas przejścia alejkami arboretum szczególną uwagę zwracali na różnorodność i mnogość owoców, szyszek i nasion oraz pączków kwiatowych na leszczynie, brzozie, olszy. Po krótkiej przerwie uczniowie zwiedzili jeszcze szkółkę, w której zobaczyli, miedzy innymi, siewki i sadzonki hodowanych w szkółce gatunków drzew leśnych. Druga część była teoretyczna: uczniowie rozwiązywali tematyczne zadania przygotowane przez Panią Joannę Borowy z LBG.

Spotkanie i zajęcia zakończyły się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek oraz wspólną zabawą.

Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy zwiedzał szkółkę

 

20 i 22 października 2015 roku uczniowie klas I - III z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy odwiedzili Leśną Szkółkę Kontenerową Kostrzyca. Podczas zajęć zapoznali się z historią i pracą szkółki, sposobami ochrony sadzonek przed skutkami ujemnych temperatur przymrozków wczesnych oraz gatunkami, które są uprawiane drzew i krzewów uprawianych w szkółce i rodzajami pojemników, które są wykorzystywane w szkółce. Uczestnicy zajęć rozwiązywali również przygotowane zadania.

Wizyta w szkółce zakończyła się wspólną zabawą i pieczeniem kiełbasek, i pomimo chłodu wszystkim dopisywały świetne humory.

 

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Janowicach Wielkich z wizytą w szkółce

Z mieszkańcami Domu Pomocy Społeczne w Janowicach Wielkich spotkania z edukatorem leśnym odbywają się cyklicznie już od kilku lat. Zajęcia przeprowadzane są w siedzibie placówki, w terenie, czyli w lesie, w salach Nadleśnictwa. W kwietniu i w maju mieszkańcy DPS-u odwiedzili Leśną Szkółkę Kontenerową Kostrzyca. Uczestnicy zajęć zapoznali się z działalnością szkółki, zobaczyli kiełkujące nasiona i siewki świerka i buka oraz sadzonki różnych gatunków drzew liściastych i iglastych. Uczestniczyli również w warsztatach szkółkarskich. Druga część spotkania odbyła się na fragmentach edukacyjnej ścieżki w szkółce: ścieżce zmysłów, po której chodziliśmy bosymi stopami i przy zbiorniku wody – obserwowaliśmy zwierzęta żyjące w wodzie.

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Uczniowie z kowarskich podstawówek odwiedzili Szkółkę Kontenerową

 

Stowarzyszenie Eurojedynka w Kowarach zwróciło się z prośbą do Nadleśnictwa Śnieżka o możliwość przeprowadzenia zajęć z edukacji przyrodniczo-leśnej dla uczniów dwóch szkół podstawowych
w Kowarach – dla Szkoły Nr 1 dwa spotkania i Szkoły Nr 3 trzy. Stowarzyszenie opłacało przejazd uczniów do Leśnej Szkółki Kontenerowej Kostrzyca.

Uczestnicy zajęć, uczniowie klas IV, V, VI, wysłuchali historii powstanie LSK Kostrzyca, obejrzeli halę siewów, namioty foliowe, w których wiosną kiełkują posiane nasiona drzew leśnych oraz sadzonki jedno- i dwuletnie różnych gatunków drzew i krzewów leśnych – cechą wspólną wszystkich wyhodowanych w szkółce sadzonek jest bryłka korzeniowa, której kształt zależny jest od pojemnika, czyli kontenera, użytego do wysiania i hodowania sadzonek. Mieli również możliwość zobaczenia sposoby zabezpieczania sadzonek w szkółce przed skutkami oddziaływania ujemnych temperatur przymrozków wczesnych – zraszanie, okrywanie, zadymianie.

Uczestniczyli również w warsztatach szkółkarskich, czyli samodzielnie sadzili do przygotowanych doniczek wyhodowane w szkółce sadzonki. Rozwiązywali także przygotowane tematyczne zadania tekstowe i rysunkowe. Część zadań była praktyczna polegająca na zmierzeniu obwodu drzew rosnących
w otoczeniu szkółki, oznaczeniu gatunków i określeniu ich wieku na podstawie specjalnie przygotowanej tabeli.

Spotkania kończyły się wspólną zabawą i pieczeniem kiełbasek.

W zajęciach w szkółce leśnej wzięło udział łącznie ponad 200 uczniów.

Zajęcia prowadzili: Marcin Żołna – Leśniczy szkółkarz oraz Bogumiła Chabowska-Dąbek – Edukator Leśny.

 

 

Rajd na raty 2015

 

34. wycieczka rajdu na Raty 2015 – Leśna Szkółka Kontenerowa w Kostrzycy

W dniu 4 października 2015 r. Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze zaprosił turystów na kolejną wycieczkę Rajdu na Raty. Tym razem prowadzący (piszący te słowa) wymyślił trasę specjalną połączoną z nauką chodzenia po lesie oraz sadzenia. By sprostać zadaniu została zaproszona pani Bogumiła Chabowska pracująca na co dzień w Leśnej Szkółce Kontenerowej w Kostrzycy. Pani Bogumiła nie tylko posiada długoletnią praktykę w prowadzeniu leśnej szkółki ale także jest leśnikiem terenowym co zapewniło nam, iż po wejściu do lasu wyjdziemy z niego. Zwłaszcza, że las, do którego mieliśmy się udać nie jest nam znany. […]

Nie zwlekając ruszyliśmy w stronę składnicy drewna gdzie czekała na nas pani Bogumiła z towarzyszącą jej suczką Łatką. Na wstępie wysłuchaliśmy podstawowych informacji o lasach i gospodarce leśnej. Dowiedzieliśmy się jak wyglądały lasy pierwotne i dlaczego zmieniono rosnące tu gatunki doprowadzając do ich osłabienia, co przyczyniło się do zniszczenia tych lasów podczas klęski jaka miała tutaj miejsce w latach 70-tych XX wieku. […]

Po wejściu do lasu zobaczyliśmy jak znacznie różni się przyrost poszczególnych gatunków drzew. Pani Bogumiła wytłumaczyła nam od czego to zależy. Opowiedziała także o wzajemnych oddziaływaniach na siebie np. grzybów i drzew. Dowiedzieliśmy się co jeden gatunek ma do zaoferowania drugiemu i dlaczego rośliny te „współpracują” ze sobą. Poznaliśmy zasady według których można rozpoznać poszczególne gatunki drzew. Zobaczyliśmy zarówno prawdziwy las górski, w którym rosną różne gatunki drzew jak i las, w którym drzewostan jest jednogatunkowy. Chociaż nasze zaciekawienie wywołał pojedynczy dąb rosnący pomiędzy świerkami. Czyżby ktoś zasadził go tu celowo. Otóż nie. Okazuje się, że jest to sprawka sójki nazywanej przez leśników leśnym rozsiewaczem. Sójka gromadząc zapasy na zimę często zapomina gdzie schowała żołędzie i później pośrodku iglastego lasu wyrasta nagle piękny okaz dębu. […]

Lasy to oczywiście nie tylko drzewa. To także krzaki, porosty, grzyby, mech itd. W lasach rośnie wiele roślin stosowanych od wieków do wyrobu lekarstw. Oczywiście trzeba uważać gdy chce się różne eliksiry wykonywać samemu bo często ten sam syrop pomagający w powrocie do zdrowia może przez niewłaściwy sposób podania doprowadzić do sytuacji tragicznej. Zresztą znane są przypadki gdy wykonane z ziół lekarstwa podawano w nieco większych dawkach doprowadzając do zejścia konkretnej osoby. Dlatego z takiego dobrodziejstwa powinny jednak korzystać tylko osoby znające się na rzeczy.

Ale oto wychodzimy z lasu i jesteśmy przed bramą wjazdową do Leśnej Szkółki Kontenerowej w Kostrzycy prowadzonej przez Nadleśnictwo Śnieżka. Jest to pierwsza nowoczesna szkółka zbudowana na terenie Lasów Państwowych. Dzięki zainstalowaniu tu zakupionej w Szwecji nowoczesnej linii technologicznej do produkcji sadzonek znacznie ułatwiono pracę obsłudze ale też przyspieszono sam proces sadzenia. Wszystko za przyczyną wymyślenia niewielkiego pojemnika do którego maszynowo wprowadza się sadzonkę. Oczywiście taka metoda znana była już wcześniej jednak używane formy „kontenerów” znacznie się różniły od obecnych.

Dzisiaj mieliśmy okazję zobaczyć halę siewów i przekonać się jak bardzo zakupione urządzenia przyspieszyły prace przy produkcji sadzonek. Na olbrzymim placu obok można sprawdzić jak sobie radzą poszczególne gatunki. Oczywiście wszystkie sadzonki są odpowiednio pielęgnowane, podlewane oraz mają dostarczane środki ochronne i odżywcze. Są także zabezpieczane przed pierwszymi mrozami. Mało kto wiedział, że niewielkie mrozy można zniwelować stosując zraszacze wody. Sadzonki początkowo umieszcza się w tunelach foliowych, które nie dość, że są pomieszczeniami łatwymi do przewiania to także można je ogrzać. Wykonane są z podwójnych ścian foliowych a do podgrzania wykorzystuje się gaz. W namiotach tych kontroluje się nie tylko temperaturę ale także wilgotność powietrza. Po 2-3 miesiącach takich cieplarnianych warunków sadzonki wywozi się na plac i dalej muszą już sobie radzić same. Przecież w naturze nikt im nie będzie pomagał.

My po zwiedzeniu szkółki i otrzymaniu w krótkim czasie tak wielu informacji musieliśmy nieco ochłonąć. Dlatego skorzystaliśmy z wiaty przygotowanej na terenie ośrodka i specjalnego miejsca na ognisko.[…] Pani Bogumiła przekazała materiały edukacyjne a my, po zaspokojeniu pierwszego głodu, udaliśmy się na dalsze zwiedzanie ośrodka. Dowiedzieliśmy się o zasadach jakie obowiązują w życiu roślinek. Chociaż ostatnio, w związku ze zmianami klimatycznymi, zasady te uległy pewnemu rozluźnieniu. Nie mniej obowiązują one wciąż o czym mogliśmy się przekonać na przykładzie zegara kwiatowego.

Bardzo ciekawym przeżyciem było dla każdego przejście po ścieżce zmysłów. Tutaj znajduje się jedna z dłuższych w całej okolicy. Idąc boso po szyszkach, korze różnych drzew, skórach zwierzęcych, deskach, cegłach, żwirach, trawie itp. można, zwłaszcza mając zamknięte oczy, doznać czegoś wyjątkowego, czegoś czego nie poczujemy na co dzień chodząc w wygodnym obuwiu. Tutaj jednak dzięki wykonaniu specjalnej ścieżki edukacyjnej takie doznania są możliwe. Mało tego, ścieżka ta jest przystosowana do ruchu osób niepełnosprawnych, a ze względu na usytuowanie szkółki w środku lasu panująca tu cisza i spokój znacząco przyczyniają się do ukojenia zszarganych nerwów i całkowitego uspokojenia.

W celu przekazywania informacji pomagających zarówno we właściwej pielęgnacji roślin w przydomowym ogródku jak i prawidłowego podejścia do przyrody ośrodek przygotował specjalną ofertę edukacyjną. Można tutaj poznać ciekawostki z zakresu produkcji sadzonek w warunkach kontrolowanych ale także organizować zajęcia praktyczne i różnego typu warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

My skorzystaliśmy w dniu dzisiejszym z uczestnictwa w warsztatach prawidłowego przygotowania i zabezpieczania sadzonek i mieliśmy okazje pod czujnym okiem fachowca przesadzić podrośnięte już roślinki do doniczek by zabrać je do domu gdzie dalej będziemy o nie dbać tak by za rok pochwalić się jak w tym czasie urosły.

Autor:  Krzysztof Tęcza

 

(Skróty pochodzą od administratora strony internetowej Leśnej Szkółki Kontenerowej Kostrzyca. Pełny tekst znajduje się na stronie www.jelonka.com „Ekscytująca wyprawa do szkółki kontenerowej”).